Pro každou lidskou činnost, ať už se jedná o cokoliv, potřebuje člověk určité nadšení a zápal pro věc. A v případě cizích jazyků to platí dvojnásob. Takové studium je běh na dlouhou trať – klidně na celý život. Abychom byli úspěšní, musí nás to zkrátka bavit a motivovat. Jinak se nic nenaučíme.
Takže pokud váháte, zda se vůbec španělštinou máte zabývat, nebo si jen chcete ověřit, že jste si vybrali správně, tento motivační článek je pro vás to pravé.
Španělština je třetí nejrozšířenější jazyk na světě po čínštině a angličtině. Odhadem ji mluví 500 milionů lidí, přičemž pro 350 milionu z nich představuje mateřský jazyk (tzn. že španělština má více rodilých mluvčích než třeba angličtina). Oficiálně se španělský jazyk používá ve 21 zemích na 4 kontinentech, patří mezi jazyky OSN a jeho obliba stále roste.
Poznejte jinou kulturu. Spolu s jazykem se naučíte i odlišný způsob života a smýšlení, poznáte nové nápoje a výborná jídla. Obohaťte se čtením novin z latinské ameriky nebo třeba filmy a knihami, které by vám díky jazykové bariéře zůstaly nedostupné.
Naučte se tančit v rytmu salsy, merengue či tanga od lidí, kterým tato hudba koluje v krvi. Porozuměním textům latinsko amerických písní si tento zážitek ještě obohatíte.
Cestujte. Navštivte třeba býčí zápasy ve Španělsku, Machu Picchu v Peru, Havanu na Kubě či pyramidy v Mexiku. Na vašich cestách si pak bez problému objednáte taxi, domluvíte ubytování, vyberete to správné jídlo v jídelním lístku a ještě můžete jít na kus řeči s místními.
Lepší uplatnění na pracovním trhu. I u nás lze španělštinu využít k práci, můžete překládat, dělat turistického průvodce nebo vycestovat a pracovat v zahraničí. Jako student můžete vyjet v rámci Erasmu studovat do Španělska.
Španělština je jednoduchá. Oproti jiným cizím jazykům se španělsky naučíte rychleji a snáz. V porovnání s angličtinou je gramatika obtížnostně na podobné úrovni, ale např. výslovnost slov se drží jednoduchých pravidel a nezpůsobuje tolik problémů.
Španělština vám pomůže s učením dalších cizích jazyků. Spousta slov je téměř stejná jako ve francouzštině, italštině a dalších románských jazycích. Díky latině najdeme podobná slova i v angličtině.
A co je pro vás hnacím motorem? Proč jste se rozhodli studovat španělštinu?
Ke španělštině mě přivedla shoda náhod. V srpnu 2002 jsem se koukala na Eso a zrovna tam dávali klip Aserejé od Las Ketchup (bývalá španělská kapela). Babi byla poblíž, tak jsem se jí zeptala, co to je za jazyk a ona odpověděla, že španělština. A o Vánocích za rok jsem dostala učebnici. Ke španělštině mě přivedla babi a muzika (poslouchala jsem hodně Natalii Oreiro a Las Ketchup a díky tomu mi tu učebnici asi koupila).
Začla jsem se učit v 11 a půl letech, teď je mi 18 a půl a chtěla bych být překladatelkou, tlumočnicí nebo mít jinou práci s hispánskými občany.
P.S.: doporučuju stránku šp. TV a rádia rtve.es a seriál Águila Roja:).
Já jsem se ke španělštině dostala díky zpěváku Manu Chao (jehož hudba je pro mne již 10 let číslo 1.), jelikož jsem chtěla rozumět jeho textům… 🙂
Hudba, zaměstnání, partner, něco umět a touha cestovat a mnohé vidět jsou stále nejsilnějšími motivacemi. Čím více osobní, tím lépe jde učení 🙂