Jak se slaví Vánoce ve Španělsku

Podobně jako u nás začíná vánoční sezóna ve Španělsku začátkem prosince, kdy se pomalu začnou objevovat vánoční trhy a typická výzdoba, jako světýlka, betlémy a stromečky. Vánoce jsou pro Španely především náboženské svátky a lidé tak často navštěvují kostely a celý charakter těchto svátků bývá méně komerční než u nás.

22. prosince začínají dětem prázdniny a dojde k vyhlášení výsledků El Gordo, velké národní loterijní hry, která je považována za největší na světě. Výhra bývá rozdělena mezi tisíce lidí a někdo si tak přijde k dárku ještě před Štědrým dnem.

La Nochebuena („Dobrá noc“) se koná 24. prosince za účastí celé rodiny a spočívá ve velkém hodování, navštívení La Misa del Gallo („Kohoutí mše“) a slavení až do ranních hodin.

Tradiční vánoční jídlo se liší region od regionu a tak hlavní chod večeře může být jehněčí, kachna, treska, mořské plody, nebo jiné druhy masa a ryb.

Mezi vánoční sladkosti pak patří las figuras de mazapán (marcipánové figurky), los polvorones (sádlové cukroví),  los turrones (sladkosti z mandlového nugátu), sušené ovoce atd.

Pije se zejména cava, obdoba francouzského šampaňského.

Na silvestra (La Nochevieja) se pojídají kuličky hroznového vína. Pro prosperující nový rok je potřeba sníst jednu kuličku při každém bití zvonů.

6. ledna přináší tradičně dárky Tři králové – los Tres Reyes Magos. Děti den předem připraví boty se slámou a mrkví pro koně králů a následující ráno v nich najdou dárky.

¡Feliz Navidad y Próspero Año Nuevo! Veselé Vánoce a úspěšný nový rok!

(Článek není zatím kompletní a nabízí pouze stručné nahlédnutí do oslav Vánoc ve Španělsku)Napsat komentář