Co je to jazykový tandem a kde ho vezmu?

Jazykový tandem je efektivní, zábavný a levný způsob, jak se naučit cizí jazyk. Spočívá v tom, že se dva rodilý mluvčí učí své jazyky navzájem (tedy že např. Španěl bude učit Čecha španělštinu a naopak).

Taková výuka má několik výhod:

  • je zdarma, jedná se o protislužbu
  • přinese nová kamarádství (je samozřejmě nejlepší najít si tandem partnera stejného věku)
  • rodilý mluvčí vám může jednoduše kontrolovat výslovnost; hned vidíte, zda vám rozumí, či ne
  • rodilý mluvčí vám poradí jaké fráze a slova se skutečně používají

Jak takový jazykový tandem probíhá?

Obsah, místo a způsob výuky je značně individuální a je čistě na vás! Neexistují pro to žádné konvence, vše je o domluvě. Pokud ani jeden neovládáte druhý jazyk na dostatečné úrovni, obvykle se lidé dorozumívají v angličtině.

Jak najdu tandem partnera?

Nejlepší tandem partneři jsou zahraniční studenti. Lze mezi nimi najít lidi se zájmem o češtinu a navíc většinou zůstávají v České republice alespoň jeden semestr, což znamená dostatek času se od nich něco přiučit.

Pokud ve svém okolí žádného cizince neznáte, pomoc lze najít ve studentských klubech, sdružující zahraniční studenty (např. síť ESN). Výhodu samozřejmě mají lidé studující v Praze, Brně a jiných velkých městech, kde se vyskytuje větší množství zahraničních studentů.

Jedním z dalších způsobů je využít skvělou cestovatelskou komunitu Couchsurfing.org, kde lze najít lidi všech věkových kategorií a národností.

Poslední, ale neméně efektivním cestou je využití specializovaných internetových stránek. Takových stránek je více, z těch zahraničních můžeme jmenovat My language exchange, Tandemcity nebo třeba Scrabbin, nicméně tyto zahraniční služby často trpí nedostatkem uživatelů z České republiky.

Rozhodně však můžete zkusit novou českou službu stejného typu: Gettandem.com, která vznikla ve spolupráci s Mezinárodním studentským klubem při Masarykově univerzitě v Brně. Momentálně je převážná většina zaregistrovaných lidí tvořena studenty z Brna (ať už českými nebo zahraničními), ale nic vám nebrání rozšiřovat povědomí o jazykových tandemech i jinde. Tak směle do toho!Příspěvek byl publikován v rubrice Tipy se štítky , a jeho autorem je Petr. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

3 komentáře u “Co je to jazykový tandem a kde ho vezmu?

Napsat komentář