Studentem v Madridu aneb ERASMUS ve Španělsku (2)

Dnes navážu na můj první článek o mém zahraničním pobytu Studentem v Madridu aneb ERASMUS ve Španělsku (doplnil jsem fotky, kdo neviděl) a bude to o studentském životě tentokrát mimo školu.

ESN

Začnu ESN. ESN jsem již zmiňoval jako výborné místo, kde hledat jazykový tandem. Ve zkratce se jedná o celoevropskou studentskou organizaci, která vznikla na podporu zahraničních studentů. Základními kameny této organizace jsou jednotlivé lokální sekce přidružené ke konkrétním univerzitám. Ty se starají o zahraniční studenty, kteří na danou univerzitu přijedou studovat. Spektrum služeb takovéto sekce je dost různý a odvíjí se zejména od velikosti sekce, ale také od specifik konkrétní země. Většinou však zajišťují:

  • Tutoring program - každému zahraničnímu studentovi je přidělen nějaký domácí student, který se o něho po dobu jeho pobytu „stará“. To znamená především zodpovídání otázek a řešení problémů, pomoc při vyřizování formalit, šalinkaret, pojištění, vyzvednutí studenta při příjezdu apod.
  • Párty - i sebemenší sekce organizuje párty, které mají tu výhodu, že potkáte ostatní zahraniční studenty (což se hodí zejména, pokud je nepotkáváte ve škole či na koleji) a častokrát mají tyto akce v klubech také domluvené lepší ceny pití, popř. vstup zdarma atd.
  • Kulturní akce – tady může být cokoliv od promítání filmů až po hromadnou návštěvu divadla.
  • Výlety – hromadné výlety vám ukážou místa, kam byste třeba sami ani nejeli, poznáte lépe ostatní zahraňáky a hlavně se budete celou dobu bavit. ESN výlety nikdy nejsou nuda:)

Každá sekce má svoje ESN kartičky, které vás opravňují ke vstupům na akce a různým slevám a nutno podotknout, že nejen na akce, které jsou domluvené vaší sekcí, ale mnohdy lze zajít (a využít výhody) i na akce pořádané sekcí jinou. Tato kartička vyjadřuje vaše členství v klubu a je většinou zpoplatněna, ale její koupí neprohloupíte!

Jsou věci, o které se ESN nestará, zejména se nestará o vaše studium a vyřizování formalit s univerzitou, výběr a potvrzování předmětů apod. Samozřejmě vám s tímto mohou taky pomoci (zejména teda v rámci tutorského programu), nicméně pro tyto činnosti existuje ORI (Oficina de Relaciones Internacionales) přímo na univerzitě, česky na MU označované jako centrum zahraničních studií. Tam budete vyřizovat veškeré vaše papírování spojené s pobytem.

ESN UAX

ESN UAX je malá a poměrně nová sekce. Dohromady něco kolem šesti lidí – organizátorů. Tato sekce spolupracuje ještě s jednou menší sekcí na jiné blízké univerzitě a většina aktivit je pořádána dohromady (což  bylo v našem případě pro cca 90 studentů). Určitě se vyplatí podívat, jak velká sekce je tam, kam chcete na Erasmus jet, protože přítomnost a velikost této organizace bude pravděpodobně dost ovlivňovat váš sociální život. Přišel jsem na to, že okruh 90 zahraničních studentů je tak akorát, protože na každé akci potkáte někoho známého a zároveň je pořád koho poznávat.

Párty & alkohol

Základním bodem programu byly pravidelné úterní párty v místním malém baru/klubu, který byl pro nás žijících ve Villanueva a těch pár přijíždějících z okolí akorát. Vstup byl pokaždé 5 EUR a v ceně byly tři hodiny piva a sangrie zdarma („barra libre„). Další výhodou byla příznivá cena ostatního pití, chupito (panák) do dvou euro, copa (drink tvrdý alkohol + cola/sprite) za 3.50 EUR, což je na pití v klubu ve Španělsku velice příznivá cena.

U alkoholu se ještě zastavím. Zaprvé, ceny míchaných drinků ve velkých klubech v Madridu a jinde se budou pohybovat někde od 8 do 16 EUR (např. v jedné z největších diskoték Teatro Kapital v Madridu stojí drink 12 EUR). Ceny ostatního pití jsou taky vyšší, nicméně základem Erasmáka je pít před příchodem do klubu a přijít včas, kdy je v ceně vstupu i nějaký ten drink gratis. A za druhé, pro lidi zvyklé dávat si koktejly bude překvapením, že se jedná často o nedostupné zboží. Ve větších klubech bývá pro koktejly často vyhrazen samostatný bar, jindy a jinde se koktejly vůbec nemíchají. Trvá to totiž dlouho, proto se servíruje jen tvrdý alkohol dle vašeho výběru, k tomu Coca cola, Sprite nebo jiná limonáda, spousta ledu a když máte štěstí tak i plátek citrónu. Jinak ale na míchané drinky v klubech zapomeňte. Nejvíc mě překvapilo to, že barmani ani názvy koktejlů jako Cuba libre neznají, objednává se stylem ron con cola (rum s colou).

Kromě zmíněných pravidelných párty ve Villanueva byly klubem nebo jinou ESN sekcí pořádány také párty v Madridu, které byly situovány do velkých a dražších klubů. Určitě se vyplatí za nočním životem do Madridu vyrazit, zejména je to výhodné o víkendu, kdy jezdí autobusy zpátky do Villanueva i v noci a nad ránem.

Když už se zmiňuju o nočním životu ve Španělsku, zmíním se ještě o jedné věci a to otevírací a zavírací době v klubech. Ačkoli se Španělé tváří, že jsou to největší pařiči na světě, kluby otevírají nejdříve o půlnoci, poté následuje první hodinka zvýhodněného vstupné, zhruba ve tři hodiny v noci je špička (nejvíce to žije) a často se v klubu končí už v 5 hodin ráno.

Ano, jsou kluby, kde se končí i později, ale zajímavý fenomén zde je, že se končí i v případě, že je klub úplně plný, což osobně moc nechápu. Nepříjemné je to zejména v případě, kdy párty končí v 5 hodin ráno a metro v Madridu začíná jezdit až v 6. Můžete sice využít nočních autobusů, ty nejezdí ale tak často a hlavně jsou dost pomalé (hint: Madrid je velký). Zvykem je brát si taxi a ve více lidech bych to rozhodně doporučil.

Kluby v Madridu, muzika

Teatro Kapital

Nebudu zde jmenovat všechny kluby v Madridu, protože si každý vybere podle stylu své muziky a cen, ale rád bych zmínil některá místa a zvláštnosti.

Nejdůležitější věcí je to, že kluby jsou ve Španělsku čistě nekuřácké a kuřácí chodí kouřit ven nebo nekouří vůbec. Pro nekuřáka je to skutečně ráj, oblečení nesmrdí a v klubech se dá dýchat. Druhým rozdílem oproti klubům v České republice jsou přirozeně holky, které jsou zvyklé mnohem častěji tančit v páru. Španělé, podobně jako lidé z Latinské Ameriky jsou zvyklí tancovat a nedělají z toho vědu. V česku se párový tanec bere podle mě moc vážně :)

Ke klubům. Teatro Kapital je možná největší klub v Madridu, má 7 pater (i výtah:), přičemž na každém se hraje jiná muzika. Poslední patro je odpočinkové bez hudby a má prosklenou střechu, která je v létě otevřena, takže můžete odpočívat pod širým nebem. V hlavní hale (celý klub vypadá už podle názvu jak divadlo) jednou za čas pouští velký mrak studené mlhy, která je naprosto osvěžující (jak to vypadá můžete vidět ve videu zde) a i polotancující ospalce vrátí do hry. Poslední fajn věcí na tomto klubu je, že zde velmi často vystupuje jistý bubeník a několik minut se tak tancuje na živou muziku :)

Jueves Canarios, já jsem ten vlevo:)Orange café nabízí ve čtvrtky Jueves Canarios!, kde dobrá třetina lidí je z Kanárských ostrovů a moderátoři rozlévají holkám rum, když se vydrží 10 sekund líbat s jinou náhodnou holkou/klukem. A rum teče i při jiných příležitostech a mimochodem – je fakt dobrý!:)

Gabana je na první pohled obyčejný klub, ve skutečnosti je to především klub pro bohaté (libovolný drink 16 EUR – ano, třeba i pivo v láhvi) a dostal jsem se tu náhodou, protože tu byla jednou ERASMUS párty. Napsat o něm chci proto, že je to jedinkrát v životě, když jsem do komerční muziky pouštěné DJem slyšel a tančil na živé housle a saxofon a bylo to naprosto nezapomenutelné. Nevím však, do jaké míry se tam tento ojedinělý vstup vyskytuje, zda jde o pravidelnou věc nebo jsem měl jen štěstí.

No nějak jsem se rozepsal, takže další náležitosti studentského života si dáme zase příště.Napsat komentář