Xtra: upravená česká klávesnice pro psaní španělských znaků

Už dříve jsem psal o tom, jak lze psát španělské znaky a znaménka. Dnes vám však nabídnu pohodlnější řešení: klávesnici s českým QWERTZ rozložením, která uživatelům operačních systémů Windows umožňuje napsat španělské znaky naprosto intuitivně a rychle.

Instalace: Stáhněte si archív klavesnice.zip, rozbalte jej a spusťte instalátor. V novějších verzích Windows (Vista nebo 7) je potřeba spustit instalátor v režimu zpětné kompatibility (Pravé tlačítko myši na instalátor – Vlastnosti – Režim kompatibility – zatrhnout zaškrtávátko „spustit program v kompatibilním módu pro předchozí verze Windows“).

Po instalaci je potřeba nové rozložení klávesnice zapnout v nabídce Ovládací panely – Místní a jazyková nastavení – Klávesnice a jazyky – Změnit klávesnice.

Použití: rozložení kláves je stejné jako na běžné české QWERTZ klávesnici, s tím rozdílem, že umožňuje přes tláčítko pravý Alt (Alt Gr) vkládat speciální anglické a španělské znaky. Např. takhle:

  • ñ = Alt Gr + n
  • ¿ = Alt Gr + ?
  • ¡ = Alt Gr + !

Podrobný postup instalace a dokumentaci rozložení klávesnice najdete v přiloženém PDF.

Autorem této modifikované české klávesnice je Ing. Pavel Kříž, kterému tímto děkuji nejen za sebe, ale i za čtenáře estudiante.cz.



Příspěvek byl publikován v rubrice Rady a jeho autorem je Petr. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář