Jak psát španělské znaky a znaménka?

Pokud budete na svém počítači chtít napsat text ve španělštině, neobejdete se bez speciálních znaků jako ñ, ¿, ü a dalších. Ne každý však ví, jak je na klávesnici “vyťukat”. A jak už to tak bývá, způsobů je hned několik.

Jako první se nabízí použití španělské klávesnice. Tu můžete ve Windows zapnout v nabídce Ovládací panely – Místní a jazyková nastavení – Klávesnice a jazyky – Změnit klávesnice. V této nabídce si přidejte španělskou klávesnici, přičemž mezi klávesnicemi se poté přepínáte za pomocí kombinace kláves Shift+Alt. Pokud však pracujete s tímto rozložením kláves poprvé, určitě uvítáte možnost si nové rozložení nějak zobrazit. To lze ve Windows udělat zapnutím On-Screen Keyboard (klávesnice na obrazovce).

image

Velice pohodlným a intuitivním způsobem může být využití modifikované české klávesnice, o které píšeme v novějším článku Xtra: upravená česká klávesnice pro psaní španělských znaků.

Pokud už máte nainstalovanou anglickou klávesnici, můžete psát španělské texty na ní. Speciální znaky pak zapíšete podržením klávesy Alt a vyťukáním čtyřmístného kódu:

á = Alt + 0225
é = Alt + 0233
í = Alt + 0237
ó = Alt + 0243
ú = Alt + 0250
ñ = Alt + 0241
ü = Alt + 0252
¡ = Alt + 0161
¿ = Alt + 0191

Ne každého však baví jednotlivé klávesnice přepínat. V takovém případě můžete využít speciální internetový textový editor (např. typeit) nebo textový procesor typu Word, kde se takové znaky vkládají nějakým speciálním tlačítkem.

imagePříspěvek byl publikován v rubrice Rady se štítky a jeho autorem je Petr. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář